Badanie na COVID-19

Testy na koronawirusa wykonywane są na miejscu, w placówce. Skierowanie na badanie wystawiane jest przez lekarza SP ZOZ MSWiA Centrum Rehabilitacji w Górznie.  

Wymazy pobierane są dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i środy, w godzinach porannych. Pacjenci informowani są o terminie badania indywidualnie, zazwyczaj testy wykonywane są na dzień przed planowanym przyjęciem do centrum.

Osoby kierowane na badanie mają zakładaną dokumentację medyczną, co oznacza że od tej pory znajdują się w wykazie pacjentów centrum.  

Ci, którzy przyjeżdżają z bliska, po pobraniu wymazu, proszeni są o powrót do domu (formalnie następuje tzw. urlopowanie pacjenta). Osoby z daleka mogą zostać w centrum, ale do czasu uzyskania negatywnego wyniku testu na COVID-19 muszą przebywać w izolowanym pomieszczeniu.

Aktualnie na wynik badania czeka się około doby.  

Przy okazji pobierania wymazu, personel placówki przeprowadza też wywiad epidemiologiczny z pacjentem.

Przypominamy, jak przygotować się do badania. Na 2 godziny przed pobraniem wymazu należy nie jeść, nie pić, nie myć zębów, nie płukać jamy ustnej i nosa, nie palić papierosów, ani nie przyjmować leków, nie wolno też żuć gumy.

Osoby przyjeżdżające na pobranie wymazu muszą mieć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.