Park jesienią

Siedziba SP ZOZ Centrum Rehabilitacji w Górznie to pałac z początków XX wieku. Niegdyś była to luksusowa posiadłość, którą właściciel Kurt Muller wybudował nad Jeziorem Górznickim jako dowód swojej zasobności. Właściciel chętnie wprowadzał nowości w swoim gospodarstwie. M.in. sadził nowe gatunki drzew. Być może stąd właśnie w pałacowym parku znalazło się wiele ciekawych gatunków.

O tej porze wzrok przyciąga przede wszystkim dąb czerwony. To drzewo pochodzi z Ameryki Północnej. W Europie występuje dopiero od XIX w.  Dąb czerwony ma niezwykle dekoracyjne liście, które jesienią robią brunatno – purpurowe.

Naszym pacjentom proponujemy też zatrzymać się pod platanem. Drzewo to – bardzo charakterystyczne ze względu na łuszczącą się korę, kojarzone jest przede wszystkim z miejskimi bulwarami i parkami. Mało kto wie, że wyciągi z platanów mają silne właściwości przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, przeciwalergiczne, działają też przeciwbólowo i przeciwreumatycznie oraz przyspieszają gojenie się ran i siniaków.