Jak wygląda dzień pacjenta?

Pobyt w SP ZOZ MSWiA Placówce Rehabilitacyjnej w Górznie to przede wszystkim czas na leczenie rehabilitacyjne. Pacjenci korzystają z zabiegów przez 6 dni w tygodniu – rano i po południu. 

 

Kiedy odbywają się zabiegi?

Dokładny rodzaj, liczbę i częstotliwość metod rehabilitacji określa lekarz w dniu przyjęcia do placówki. Średnio to 5 różnych zabiegów w ciągu dnia, realizowanych w godzinach od 8.00 do 18.00 w tygodniu i od 8.00 do 15.00 w soboty.

W naszym centrum leczymy głównie poprzez odpowiednio dobraną aktywność fizyczną, stąd trzy z pięciu proponowanych zabiegów to zajęcia typowo ruchowe. 

 

Jak wygląda obchód lekarski?

Pacjenci zobowiązaniu są do przebywania w swojej sali podczas wizyt lekarskich (tzw. obchodu). Grafik wizyt dostępny jest w gablotach na korytarzu. Badania i zalecenia lekarskie wskazane przez lekarza realizowane są po wizytach.

 

Posiłki

Pacjenci dorośli korzystają z 3 posiłków dziennie, dzieci z pięciu.  Grafik posiłków wraz z aktualnym jadłospisem wywieszony jest na korytarzach.

Nasza placówka ma własną kuchnię.  Na terenie centrum funkcjonuje stołówka, w której  wydawane są posiłki oraz odbywają się spotkania integracyjne, czy kulturalne. Niestety w dobie pandemii, w celu zachowania dystansu społecznego i konieczności zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego pacjentom – posiłki serwowane są do pokojów.

W każdy piątek kuchnia oferuje (odpłatnie) domowe wypieki – placki, drożdżówki itp.

 

W wolnym czasie

Większość dnia wypełniają pacjentom zabiegi rehabilitacyjne, jednak warto pamiętać, iż centrum położone jest w malowniczym parku – przy ładnej pogodzie pacjentów, którym stan zdrowia na to pozwala – zachęcamy do spacerów na świeżym powietrzu.

Na terenie parku rozstawione są ławki, na których można przysiąść i odpocząć, oddać się towarzyskiej pogawędce (zachowując dystans) albo poczytać książkę – podczas pobytu w  centrum można skorzystać z biblioteki. 

Spacerując po parku można zajrzeć do zagrody z alpakami. Kontakt z tymi zwierzakami ma działanie terapeutyczne. W naszym centrum wspieramy się alpakoterapią w rehabilitacji dzieci i dorosłych pacjentów.  

W soboty o godz. 15.30 na terenie centrum odprawiana jest msza św. Posługę tę czynią księżą franciszkanie z klasztoru w pobliskiej Osiecznej.

 

Cisza nocna

Na terenie placówki od godziny 22.00 do 6.00 obowiązuje cisza nocna. W tych godzinach absolutnie niedopuszczalne jest przebywanie pacjentów poza terenem placówki. O tej porze każdy powinien być już w swojej sali. Obecność pacjenta na miejscu potwierdza pielęgniarka podczas obchodu nocnego.